Шартрський собор і його вітражі

Шартрський собор і його вітражі

Однією з найбільших таємниць готичної архітектури початку другого тисячоліття є кольорові вітражі Шартрського собору. Після того, як несподівано на початку XII століття постали цей, та інші, подібні до нього храми присвячені Богоматері, таємниця технології їхнього виготовлення так само раптово зникла в XIII столітті. Яскравість справжніх готичних вітражів перевершує всі інші орнаментальні композиції з кольорового скла відомі нам тепер.

Річ у тім,  що вони здатні підсилювати світло, яке крізь них проходить за будь-якої погоди.

Секрет їх виготовлення, однак, так і не розкритий до нашого часу. Хоча відомо, що кольорове скло вироблялося згідно з алхімічними рецептами, проникнути в їхню таємницю неможливо навіть за допомогою новітніх аналітичних технологій. Серед тих, хто займався дослідженнями у сфері вдосконалення оптичних властивостей кольорового скла, був ірано-таджицький письменник, математик і філософ Омар Хайям. Алхіміки стверджували, що їх метод фарбування пов’язаний з «вселенським духом» − космічним диханням Всесвіту − або, висловлюючись сучасною мовою, потужною радіацією.

Взагалі, слово «готичний» стосовно архітектурного стилю не має нічого спільного з племенем готів і походить від грецького «готик», тобто, «магічний».

Вітражі шартрського собору, яким притаманна  насиченість і чистота барв, займають площу в більш 2000 кв. метрів. Тематичні зображення − сцени зі Старого і Нового Заповітів, описані сюжети з життя пророків, королів, лицарів, ремісників та тогочасного побуту. 

Підлога  вимощена у вигляді давнього лабіринту датованого 1205 року, що символізує шлях вірянина до Бога. Із цього лабіринту є лише один  вірний шлях. Його розмір ідентичний з розміром троянди західного фасаду.

При проектуванні соборів, присвячених Богоматері, спеціально вибиралися ті місця, де магнітне і гравітаційне поля Землі посилювалися через потоки підземних вод і наявності глибинних пустот. Так, наприклад, і у випадку із Шартрським собором.В районі Шартру величина телуричних струмів в надрах землі досягає максимальних значень. Пагорб, на якому розташований собор Богоматері, також був місцем не випадковим. На могильному кургані колись було язичницьке капище, присвячене богині-праматері, − і це місце користувалося популярністю у прочан ще задовго до появи на світ Ісуса. Над так званим «гротом друїдів», який ототожнюють з «черевом Землі», розташовувався мегалітичний жертовник, а всередині нього − священний дольмен.