Види камінів

види камінів

 Існує багато видів камінів різної конструкції та типу: пристінний, кутовий, вмонтований у стіну, закритий та прихований. 

Камін (нім. – Kamin, англ. – fireplace)– найпростіша кімнатна піч з димарем, останній етап розвитку відкритого інтер’єрного вогнища.

За конструкцією каміни в європейській традиції заведено розрізнювати так:

Англійський або класичний закритий камін – розміщується в ніші капітальної стіни, характеризуєтся невисокою теплопередачою, по суті – це вогнище на внутрішньобудинковому багатті;

Камін Рамфорда, що використовується з 1796 р., особливістю якого є досить висока й неглибока плита під вогнищем, що економить місце в приміщенні. Характеризується широким склепінням для відбивання й спрямування в приміщення тепла, а також особливою конструкцією димаря для отримання максимального тепла без сажі;

Відкритий камін, розміщений посеред кімнати. Забезпечує максимальний доступ і охоплення приміщення випромінюваним теплом. Часом використовується для приготування їжі, димар при цьому монтується як навісний з охоплюючим по периметру згарища фартухом. 

Напіввідкритий камін, прибудований до стіни, але конструктивно з нею не пов’язаний (часто за винятком розміщеного в товщі стіни димаря).

В традиційних камінах використовують такі види палива, як дрова, вугілля, газ. А в новаціях – біопаливо в біокамінах,  електрика в електрокамінах.

Архітектурний стиль каміну, звісно, повинен відповідати всім елементам і деталям інтер’єру.

Заведено вважати, що є чотири основні архітектурні стилі камінів (принаймні, так декларують продавці камінів): класичний, рустикований, модерн, хай-тек. 

Звісно, це не зовсім так. Досить переглянути наведені в цій статті зображення камінів в інтер’єрі, щоб усвідомити – скільки існує стилів в архітектурі й дизайні інтер’єрів, стільки ж і в стилях камінів. Не кажучи вже про різні національні стилі, а також характерної для нашого часу еклектики, тобто суміші стилів. Навіть під терміном модерн зараз чомусь мають на увазі просто сучасний інтер’єр (від англ. modern – сучасний, новий), забуваючи, що на початку минулого віку існував стиль з такою ж назвою, ще його називали арт-нуво. А потім в епоху конструктивізму і зародження сучасних інтер’єрів з’явився арт-деко. Судячи з усього, всі не класичні каміни зарахували в розряд сучасних. Ну, а останні високотехнологічні прояви сучасних – в хай-тек. Втім для простоти викладу будемо триматися відомої термінології.

Класичному каміну властиво мати П-подібний портал та як правило відкрите згарище, хоча в камінах сучасного виготовлення дуже часто застосовують згарища закритого типу, що мають значно менші теплові втрати. Камінним порталам класичного стилю характерне застосування мармуру або іншого натурального каменю, а також чавуну або часом дерева.

Каміни в рустикованому, або в стилі кантрі, мають малі й середні портали Д-подібної форми. В порталах використовують піщаник, цеглу, черепашник, вапняк, дерево або їхні штучні імітації (часто гіпсові). Дуже часто в рустикованому порталі організовують спеціальну нішу для дров. 

Каміни в стилі модерн – це сучасні (в сенсі, починаючи з минулого століття) каміни. Їм властиві конструктивізм, лаконізм, часом – мінімалізм. На мінімалізм часто накладаються декоративістські мотиви – продовжувачі арт-деко. Формам порталів таких камінів часто властиві зовсім сміливі й дивовижні рішення.

Хай-тек, як продовження сучасних підходів до дизайну камінів, вирізняється мінімалізмом, застосуванням металу та інших сучасних високотехнологічних та модних матеріалів.

В сучасній міській квартирі із загальнобудинковою системою опалення камін як обігрівальний прилад сприймався б майже дивно. Та, завдяки створеному ефекту«погрітися біля вогню» – не дивно, а природно, особливо, якщо згадати про тепло на душі від виду палаючих полін.

Обладнати в квартирі справжній камін з димарем – майже неймовірно. Тому і з’явилися їхні природні послідовники – електрокаміни, імітуючі досить близько справжні, а з деякого часу – і так звані біокаміни, пропонуючі можливість споглядати справжній вогонь. І в тому і в іншому випадку є свої переваги. Наприклад, відсутність сажі, попелу, іскр, димаря, вентиляції, нарешті – диму. Ще одна перевага біокаміну – це можливість переміщати його по своєму житлу, таким чином начеб-то трансформуючи та зонуючи його за конкретною життєвою ситуацією. Видається також логічним оцінити камін не лише під кутом зору опалювального приладу.Гарно оформлений камін (електрокамін) в певному стильовому виконанні є звичайною частиною інтер’єру. Часом при гарному відчутті міри і смаку – його зоровим центром, а з врахуванням поняття «вогнище домівки» – і центральною фігурою інтер’єру. Та все ж різним людям властиве і різне ставлення до того ж багаття. Тому й привносити в своє житло «приборканий вогонь» варто тим, для кого він носить особливий емоційний та (або) культурологічний характер. Хтось хоче «без кінця-краю дивитися на палаючий вогонь», а хтось читати чи дивитися телевізор, зігріваючись біля коминку. Сучасній людині в сучасній квартирі так хочеться природного і ностальгічного за минулим відчуття «вогнища домівки».