Різьблені меблі

Львівська різьба по дереву здавна славилась не тільки в Україні, але й у Європі. Гуцульські майстри зберігали свою унікальну традицію різьблення до тих пір поки вона значно не трансформувалася в часи Відродження, але й тоді як не крути, центром розповсюдження ренесансу в Україні був Львів. Наприклад, у Львівському музеї етнографії та художнього промислу зберігається натепер одна з найкращих в Україні колекцій меблів за 600 років(XV –XX століття) розвитку меблярства. Меблі XVІ століття примітні передусім високохудожньою різьбою. Виготовлені вони місцевими, галицькими майстрами. В них простежується особливість українського ренесансного стилю і зв’язок між декоративною різьбою на дереві і кам’яною скульптурою.
Різьба на меблях неоднакова за орнаментальними мотивами і засобами їх виконання. Різьблений орнамент складається принаймні з чотирьох елементів: стебла, листя й плодів рослин; крила птахів; маски тварин; зображення обличчя або постаті людини. Вони умовні, стилізовані. З цих елементів створювалися декоративні, прикрашальні композиції. Кожна декоративна деталь щось символізувала, скажімо, родючість землі, політ думки — пташині крила, силу й відвагу — голова лева. І все ж, головне призначення цих елементів — прикрашальне. Вони вписувалися в геометричні фігури: прямокутники, ромби, кола. Іноді геометричні елементи поєднувалися з рослинними або звірино-пташиними.
Так, у різьбленій скрині XVІ століття з колекцій Львівського музею етнографії переважає рослинний орнамент. Дубова дошка обрамлена по краях широкою смугою виноградної лози. Між вигинами лози вирізані широкі соковиті листки, з трьох дольок кожний. Це традиційний мотив.
Давні українські майстри віддавали перевагу саме йому. Що ж до винограду, то він виконаний тут не виїмчастою, а випуклою різьбою, що допомогло зобразити лозу, кожен листочок, зав’язь об’ємно.
Традиційний орнамент під впливом ренесансного стилю набув більшої соковитості й пишності. У центрі віка — головна прикраса скрині: медальйон овальної форми з двома завитками аканту, трав’янистої рослини теплих країн. Майстри любили малювати, гравірувати, різьбити акант, бо листочки його надзвичайно гарні. Ще в античному мистецтві акант був окрасою рослинних орнаментів. У середньовіччі його витіснила знаменита плетінка, але в епоху Відродження акант знову використовують у декоративних заставках до рукописних і друкованих книг, в розписах, скульптурі, гаптуванні, різьбі.
На різьбленій скрині гілки аканта наче виростають з медальйона і потім круто завиваються спіраллю. Деталі правої сторони точно відповідають деталям лівої. Це засіб дзеркальної симетрії, притаманний творам мистецтва ренесансного стилю. В усьому відчувається гармонія, злагодженість.
Такою ж гармонійною є різьба на іншому експонаті з колекції меблів Львівського музею етнографії — шафці. Але характер декорування тут зовсім інший. Передусім впадають в око три лев’ячі маски: велика — на дверцятах шафки, дві менші — з боків шухляди. Багато уваги майстер приділяв деталям, дуже вдало зображені навіть густі пасма шерсті довкола голови лева.
На зовнішній дошці шухляди — маска людського обличчя між пташиними крильми (ангел), а обабіч дверцят — поясні зображення дітей. Майстрові, який вирізьбив шафку ближчі були не рослинні, а звірині, пташині, антропоморфні мотиви. Він добре відчував форму, різьба його об’ємна, в той час як різьбяр скрині все таки тяжів до плоскої різьби.
У згаданій музейній колекції є також дерев’яні крісла з різьбленими спинками. Тут уже бачимо поєднання тваринних і рослинних орнаментів. Виконані вони надзвичайно майстерно, тонко, вигадливо.
На зміну ренесансу прийшло бароко — для якого характерним було вже наскрізне прорізування матеріалу, а всі деталі дуже пишні, в них відчутний неспокій, що порушує ренесансну гармонію.
Наші майстри, продовжуючи давні львівські традиції у декоративному мистецтві, зокрема різьблення меблів, здатні будуть наповнити вашу домівку, якщо не унікальними зразками різьби музейного типу, то повністю задовольнити ваше бажання надати своєму дому якомога більш аристократичного вигляду — все залежить від вашого бюджету.