Різьблені меблі

Різьблені меблі

Львівська різьба по дереву здавна славилась не тільки в Україні, але й у Європі. Гуцульські майстри зберігали свою унікальну традицію різьблення до тих пір поки вона значно не трансформувалася в часи Відродження, але й тоді як не крути, центром розповсюдження ренесансу в Україні був Львів. Наприклад, у Львівському  музеї етнографії та художнього промислу зберігається натепер одна з найкращих в Україні колекцій меблів за 600 років(XV –XX століття) розвитку меблярства. Меблі XVІ століття  примітні передусім високохудожньою різьбою. Виготовлені вони місцевими, галицькими майстрами. В них простежується  особливість українського ренесансного стилю і зв’язок між декоративною різьбою на дереві і кам’яною скульптурою.

Різьба на меблях неоднакова за орнаментальними мотивами і засобами їх виконання. Різьблений орнамент складається принаймні з чотирьох елементів: стебла, листя й плодів рослин; крила птахів; маски тварин; зображення обличчя або постаті людини. Вони умовні, стилізовані. З цих елементів створювалися декоративні, прикрашальні композиції. Кожна декоративна деталь щось символізувала, скажімо, родючість землі, політ думки — пташині крила, силу й відвагу — голова лева. І все ж, головне призначення цих елементів — прикрашальне. Вони вписувалися в геометричні фігури: прямокутники, ромби, кола. Іноді геометричні елементи поєднувалися з рослинними або звірино-пташиними.

Так, у різьбленій скрині XVІ століття з колекцій Львівського музею етнографії переважає рослинний орнамент. Дубова дошка обрамлена по краях широкою смугою виноградної лози. Між вигинами лози  вирізані широкі соковиті листки, з трьох дольок кожний. Це традиційний мотив.

Давні українські майстри віддавали перевагу саме йому. Що ж до винограду, то він виконаний тут не виїмчастою, а випуклою різьбою, що допомогло зобразити лозу, кожен листочок, зав’язь об’ємно.

Традиційний орнамент під впливом ренесансного стилю набув більшої соковитості й пишності. У центрі віка — головна прикраса скрині: медальйон овальної форми з двома завитками аканту, трав’янистої рослини теплих країн. Майстри любили малювати, гравірувати, різьбити акант, бо листочки його надзвичайно гарні. Ще в античному мистецтві акант був окрасою рослинних орнаментів. У середньовіччі його витіснила знаменита плетінка, але в епоху Відродження акант знову використовують у  декоративних заставках до рукописних і друкованих книг, в розписах, скульптурі, гаптуванні, різьбі.

На різьбленій скрині гілки аканта  наче виростають з медальйона  і потім круто завиваються спіраллю. Деталі правої сторони точно відповідають деталям лівої. Це засіб дзеркальної симетрії, притаманний творам мистецтва ренесансного стилю. В усьому відчувається гармонія, злагодженість.

Такою ж гармонійною є різьба на іншому експонаті  з колекції меблів  Львівського музею етнографії — шафці. Але характер декорування тут зовсім інший. Передусім впадають в око три лев’ячі маски: велика — на дверцятах шафки, дві менші — з боків шухляди. Багато уваги майстер приділяв деталям, дуже вдало зображені навіть густі пасма шерсті довкола голови лева.

На зовнішній дошці шухляди  — маска людського обличчя між пташиними крильми (ангел), а обабіч дверцят — поясні зображення дітей. Майстрові, який вирізьбив шафку ближчі були не рослинні, а звірині, пташині, антропоморфні  мотиви. Він добре відчував форму, різьба його об’ємна, в той час як різьбяр скрині все таки тяжів до плоскої різьби.

У згаданій  музейній колекції є також  дерев’яні крісла  з різьбленими спинками. Тут уже бачимо поєднання тваринних і рослинних орнаментів. Виконані вони надзвичайно майстерно, тонко, вигадливо.

На зміну ренесансу прийшло бароко — для якого характерним було  вже наскрізне прорізування матеріалу, а всі деталі дуже пишні, в них відчутний неспокій, що порушує ренесансну гармонію.

Наші майстри, продовжуючи давні львівські традиції у декоративному мистецтві, зокрема різьблення меблів, здатні будуть наповнити вашу домівку, якщо не унікальними зразками різьби музейного типу, то повністю задовольнити ваше бажання надати своєму дому якомога більш аристократичного вигляду — все залежить від вашого бюджету.